“Błazen w stroju klauna” – Arek Borowik

„Błazen w stroju klauna” to trzecie i ostatnie spotkanie z Arkiem Borowikiem w ramach serii „Mocna rzecz o namiętnościach”. W błyskotliwym stylu okraszonym dużą dawką humoru, autor kolejny raz ukazuje ludzkie słabości i wady. Czerpiąc z bajkowych motywów, rzuca niebanalne spojrzenie na stare historie, które każdy z nas słyszał w dzieciństwie, nadając im bardziej współczesną formę.

Baśnie o Złotej Rybce, Czerwonym Kapturku i Królewnie Śnieżce, przedstawione na nowo w pierwszej części serii „Z góry widać tylko nic”, zafascynowały i wstrząsnęły mną bez reszty. Po nich nadszedł czas na „Wnętrza wypalone lodem” i postaci znane z baśni Andersena: Królową Śniegu i Dziewczynkę z zapałkami. Autor trzymał poziom, a opowiadania zapadły mi w pamięć, dlatego bez oporów i z dużym entuzjazmem sięgnęłam po ostatni tom, licząc na równie niezapomniane emocje.

W trzeciej części otrzymujemy trzy historie inspirowane baśniami braci Grimm, opowiadane przez Strawińskiego, znanego z poprzednich książek. Ten ekscentryczny pracownik korporacji swoimi nieudolnymi zachowaniami oraz prostymi przemyśleniami wzbudza uśmiech politowania, ale również cień sympatii. Muszę przyznać, że czekałam, co tym razem wykombinuje Strawiński i jakie ściągnie na siebie kłopoty, aby znów ratować się przed utratą pracy opowiadaniem historii swojemu prezesowi.

Jego pierwsza opowieść została oparta na baśni o Śpiącej Królewnie i przedstawia realia polityki, bogactwa i brudnych interesów. Główną bohaterką jest Marta, córka ministra, której życie od najmłodszych lat jest zagrożone. Ojciec robi wszystko, aby ją ochronić, jednak obsesyjna obawa o jej los doprowadza do absurdalnych środków. Dziewczyna żyje w bogactwie i totalnym osamotnieniu. Nie brakuje jej niczego poza wolnością i normalnym życiem wśród rówieśników. Ta historia przedstawia osiemnaście lat z życia rodziny, którą niszczy strach i świadomość, że za pieniądze nie można kupić szczęścia i bezpieczeństwa.

Drugie opowiadanie to współczesny Kopciuszek osadzony w świecie telewizji i mediów. Mocno przerysowana opowieść, pełna kuriozalnych scen i postaci, ukazuje, jak wiele człowiek jest w stanie zrobić dla chwili sławy. Pogoń za popularnością przekracza granice przyzwoitości i budzi ogromny niesmak. Programy telewizyjne, oglądane bezkrytycznie przez rzesze widzów były dla mnie co najmniej szokujące, choć skłaniały do refleksji dokąd dążą współczesne media, aby osiągnąć jak największą oglądalność.

Trzecia historia to spotkanie z Babą Jagą i jej specyficzna spowiedź. Ponad sześćdziesiąt stron ciągłego tekstu, bez akapitów i rozdziałów, sprawia początkowo trudności w czytaniu, szczególnie, że główna bohaterka miesza wątki i różne wydarzenia ze swojego życia. Zabieg ten jest jednak uzasadniony, o czym możemy się przekonać na końcu całej opowieści, tak przepełnionej chciwością i przebiegłością. Jak tym razem potoczyła się baśń o Jasiu i Małgosi? Czy udało im się pokonać Babę Jagę?

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że „Błazen w stroju klauna” to najsłabszy tom trylogii. Książkę czytało mi się opornie, a współczesne wersje baśni nie trafiały do mnie z taką łatwością jak wcześniej. Nie da się ukryć, że autor porzucił w tej części wszystkie ograniczenia, przez co ilość absurdu momentami była ciężka do zniesienia. Nie można odmówić mu oryginalności i niebanalnego stylu, mimo to tym razem chyba czegoś zabrakło, a może właśnie wszystkiego było za dużo? Niemniej jednak cały cykl „Mocna rzecz o namiętnościach” jest naprawdę pomysłowy i nieszablonowy. Warto po niego sięgnąć i na nowo odkryć opowieści z dzieciństwa.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

Książkę “Błazen w stroju klauna” i inne tytuły w kategorii literatura piękna polska znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *