“Fiedler. Głód świata” Piotr Bojarski

O wybitnych osobowościach mówi się czasami, że ich życie to gotowy scenariusz na wciągający i trzymający w napięciu film fabularny. Gdyby nakręcono filmową biografię Arkadego Fiedlera, byłaby to hollywoodzka superprodukcja z gigantycznym budżetem, na planie której pracowałoby tysiące statystów, a ekipa przemieszczałaby się z kontynentu na kontynent, szukając plenerów w najbardziej niedostępnych rejonach świata.

Arkadego Fiedlera – wybitnego reportażysty, podróżnika i przyrodnika – nie trzeba nikomu przedstawiać. Na przestrzeni półwiecza opublikował on dziesiątki reportaży, z których wiele uznaje się dzisiaj za klasykę gatunku , m.in. „Kanada pachnąca żywicą”, „Zwierzęta z lasu dziewiczego” czy „Ryby śpiewają w Ukajali”

Bohater książki „Fiedler. Głód świata” Piotra Bojarskiego przychodzi na świat w roku 1894 w poznańskiej kamienicy. Jedyne dziecko córki twórcy polskiego elementarza Franciszki i poligrafa Antoniego „otrzymuje imiona Arkady Adam. Przeżyje nie tylko upadek europejskich cesarstw, ale też powstanie, odzyskanie przez Polskę niepodległości, dwie wojny światowe i niemal całe półwiecze komunizmu. Do trzeciej niepodległości zabraknie mu raptem czterech lat”. Arkady ma ogromne szczęście, bo od najmłodszych lat jego ojciec zabiera go do Puszczykowa i to „właśnie tam, gdzie „Warta czyniła ostry zakręt”, w miejscu, w którym do rzeki wpada płytki dopływ o nazwie Witrynka, rodzi się podróżnicza pasja, głód poznania świata i przyrody. I zachwyt: dla przyrody, wody, potoków, sosen powykręcanych przez wiatry na skraju boru”.

Książka podzielona została na dziewięć rozdziałów, w których autor szczegółowo opisuje koleje losów swojego bohatera. Pierwsze sto stron to opis życia Arkadego Fiedlera przed jego pierwszą wyprawą i muszę przyznać, że tak długie wprowadzenia trochę mnie znużyło, szczególnie lata wojenne. Opowieść nabiera rumieńców dopiero w momencie wyjazdu najsłynniejszego polskiego podróżnika do Amazonii. Później, „dzięki sukcesowi książki „Ryby śpiewają w Ukajali” Fiedler wchodzi do krajowej elity literackiej, ale rychło doświadcza też zupełnie niespodziewanych stron popularności”. Kto czytał reportaże Fiedlera, ten wie, że reportażysta nie stroni w nich od „spraw frywolnych i pikantnych”. Jego relacje niekiedy ociekają wręcz seksem, a autor bez skrępowania opisuje swoje erotyczne przygody z miejscowy kobietami, które często są od niego o połowę młodsze. Warto zaznaczyć, że mówimy o książkach, które ukazywały się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, więc  zgorszenie, jakie wywoływały, było nieporównywalnie większe niż w obecnych czasach. Aż dziw bierze, że szczerość podróżnika nie złamała jego rozwijającej się w zawrotnym tempie kariery. Piotr Bojarski sporo miejsca poświęca życiu prywatnemu bohatera – jego małżeństwom oraz głośnym i budzącym kontrowersje romansom z dużo młodszymi kobietami. Niektóre wydarzenia komentowane są przez syna Fiedlera – Arkadego Radosława, również autora kilku książek. W „Fiedler. Głód świata” znalazło się co prawda osiem kartek ze zdjęciami, ale biorąc pod uwagę jak niesamowite rejony świata odwiedził bohater i jak barwne życie prowadził – szkoda, że jest ich tak mało.

Z wielką przyjemnością przeczytałam książkę Piotra Bojarskiego, która przybliżyła mi sylwetkę fascynującego i pełnego sprzeczności człowieka, jakim był Arkady Fiedler. Nie jest to z całą pewnością klasyczna biografia. Podróżnik sam o sobie mówił tak: „Moje powołanie to nie pisanie książek, ale włóczęga po świecie (…) Muszę jeździć, odkrywać egzotyczne kraje, poznawać nowe, niewidzialne dziwy. Dopiero w atmosferze barwnej, rozbujałej egzotyki budzi się we mnie dar dzielenia się z ludźmi wrażeniami, spostrzeżeniami, odkryciami”. Dzięki tytułowemu głodowi świata Fiedlera, możemy dzisiaj sięgnąć po jeden z dziesiątek reportaży, które podróżnik po sobie zostawił, i odwiedzić odległe zakątki świata, nie ruszając się z domu.

“Fiedler. Głód świata” i inne książki biograficzne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *