“Ja, niepokorna” – Ewelina Skierka

Książkę Ja, niepokorna możemy zakwalifikować jako coś z pogranicza New Adult i fantasy. Mamy do czynienia z rozterkami młodych bohaterów, które przeplatają się z polowaniami na wilkołaki i magią. Stykamy się z narracją z punktu widzenia trójki różnych postaci, bardziej lub mniej ważnych jeśli chodzi o fabułę, ale o niej za chwilę. To, co może przyciągnąć uwagę, to to, że autorka każdy rozdział poprzedza cytatem z jakiegoś utworu muzycznego, który ma nawiązywać do akcji, jaka ma rozegrać się w danym fragmencie książki. Wyjątkiem jest Prolog, przed którym znajdziemy wycinek z Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa. Ten motyw jeszcze kilkukrotnie wraca, między innymi w punkcie kulminacyjnym, a także na sam koniec powieści. Czy jest to jednak potrzebne i czy dobrze wkomponowuje się w całą historię to już kwestia sporna. Ale po kolei.

Poznajemy Julię (aka Chilli), tytułową niepokorną, o której nie można zbyt wiele powiedzieć poza tym, że jest wybuchowa i ma rude włosy. Niestety albo stety nie dowiadujemy się o niej niczego konkretnego. Mamy styczność głównie z momentami, w których kogoś obraża, pije piwo lub robi jedno i drugie w tym samym czasie. Można by jej zachowanie określić wieloma przymiotnikami, ale niekoniecznie pasuje tutaj „niepokorna”. Raczej infantylna i grubiańska. Nie mamy też szans na przeżywanie wraz z nią jakichkolwiek emocji, bo dziewczyna poza denerwowaniem się na wszystkich i wszystko (oraz okolicznościowym rzucaniem ich o ściany) nie robi zbyt wiele, by z kimś rozwijać relacje, bez znaczenia czy pozytywne czy wręcz przeciwnie.

Cała historia zaczyna się, kiedy Julia obchodzi swoje urodziny i spotyka się o północy ze swoim przyjacielem Martinem. Spotkanie nie trwa długo, gdyż dziewczyna musi wracać do domu, skąd dochodzą okrzyki jej braciszka. Martina odwiedza wówczas demon, z którym chłopak zawiera pakt – jego dusza za życie przyjaciółki.

Następny rozdział to już przeskok w czasie. Martin nie żyje, Julia nie może się pogodzić z jego odejściem i wtedy to zaczynają się pojawiać u niej nadprzyrodzone zdolności. Na ich temat też za wiele się nie dowiadujemy. Owszem, mamy wspomniane, że Chilli włada telekinezą, pirokinezą oraz widzi zmarłych, ale to jak i czy w ogóle rozwija swoje moce zostało potraktowane po macoszemu. Znajdziemy jedynie wzmianki, że rzekomo nasza bohaterka ćwiczyła wraz z Cassianem. I tu przechodzimy do kolejnego punktu.

Cassian – żyjący już kilkaset lat były członek Inkwizycji, przeklęty za palenie niewinnych kobiet na stosie za rzekome paranie się czarną magią. Jego klątwa polega na tym, że dopóki ktoś go nie pokocha, nie będzie on mógł nikogo dotknąć ani pocałować, inaczej ta osoba ucierpi. Jak łatwo się domyślić, zakochuje się w Julii, jednak wie, że nie może się do niej zbliżyć.

W postać tę ciężko jest uwierzyć i to wcale nie dlatego, że przeżyła już kilka stuleci. Problemem jest to, że osoba, która tyle egzystowała, tyle widziała i tyle doświadczyła tak łatwo daje się wytrącić z równowagi, szybko się wycofuje, przeraża ją wszystko dookoła, (co jest już jakimś kuriozum, bo gość jest nieśmiertelny), a do tego praktycznie każdą misję zawala albo narażając na niebezpieczeństwo innych, albo kończąc ze sztyletem w klatce piersiowej.

Ja niepokorna to tak osobliwa książka, iż można stwierdzić, że jest tak naprawdę o niczym. Z jednej strony mamy tu bestie z legend, czary i demony, ale poza wspomnieniem, że coś takiego istnieje czy ma miejsce nie dowiadujemy się niczego. Nie wiemy, skąd się wzięły potwory, czemu czarownice na nie polują ani czym jest wspominane co jakiś czas bractwo. Pozbawione sensu jest też wciskanie przez autorkę cytatów z piosenek do fabuły na siłę, przez co w najdziwniejszych momentach padają kwestie z różnych przebojów, które niejednokrotnie nie pasują do sytuacji. Nawet rodzące się między bohaterami uczucie jest ujęte w kilku zdaniach i nie pozwala się zaangażować czytającemu. Książka z całą pewnością bardziej nada się dla młodego, mniej wymagającego czytelnika, który nie będzie zbyt analizował logiki zdarzeń.

Autorka recenzji: Klaudia Sowa

“Ja, niepokorna” i inne książki młodzieżowe fantasy znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *