“Kociarz” Kristen Roupenian, czyli gratka dla smakosza

Ze zbiorami opowiadań bywa różnie. Czasami ich lektura to prawdziwa loteria, bo obok perełek, które wzruszają, zaskakują i zmuszają do myślenia, trafiają się teksty zdecydowanie słabsze, nieprzemyślane czy przeraźliwie nudne. Z tego powodu krótkie formy literackie nie cieszą się wielką popularnością i rzadko trafiają na listę bestsellerów, a czytelnicy podchodzą do nich z pewną dozą nieufności. Na szczęście zdarzają się wyjątki. Niezbyt liczne, ale jakże smakowite. Kristen Roupenian nie zaprasza nas do literackiego baru szybkiej obsługi. „Kociarza” nie można bezrefleksyjnie przeżuć, odłożyć na półkę i natychmiast o nim zapomnieć. To raczej wielodaniowy posiłek w klimatycznej restauracji, podczas którego delektujemy się każdym kęsem, a potem nie możemy się doczekać, żeby podzielić się wrażeniami z przyjaciółmi. Jak z trudną sztuką pisania opowiadań poradziła sobie debiutantka? Nadspodziewanie dobrze!

Na „Kociarza” składa się dwanaście opowiadań, z których najkrótsze mają zaledwie po szesnaście stron, a najdłuższe niecałe siedemdziesiąt. Książka nie zaczyna się od trzęsienia ziemi, ale napięcie systematycznie rośnie aż do spektakularnego finału. Na przystawkę, by pobudzić apetyt, autorka serwuje opowieść o niecodziennym trójkącie, historię dziwnego spotkania, nietuzinkowe „Sardynki” oraz krótką wycieczkę na Czarny Ląd.  Danie główne składa się z love story w duchu twórczości Edgara Allana Poe, tytułowego „Kociarza”, portretu mężczyzny, który stosuje sekretną technikę uwodzenia oraz gorzkiej refleksji na temat młodzieńczych marzeń. Na deser Kristen Roupenian raczy czytelnika brutalnymi „Szramami”, wbijającym w fotel stadium przypadku umysłu obracającemu się przeciwko własnemu ciału oraz mrocznymi „Skłonnościami samobójczymi”. Równocześnie straszna i zabawna opowieść o szukaniu okazji do spełnienia swojego najskrytszego pragnienia, czyli zamykający zbiór „Fatalny nawyk”, to przysłowiowa wisienka na torcie i doskonałe zwieńczenie podróży, w którą zabiera nas autorka.

Wszystkie opowiadania Kristen Roupenian traktują o pragnieniach – ukrytych, wstydliwych, niebezpiecznych, perwersyjnych, a czasami chorych. Autorka opisuje historie ludzi, którzy „często wiedzą, że coś, czego chcą, jest nieetyczne, ale i tak to robią”, snuje rozważania na temat tego, czy „unikanie przykrości w życiu jest ważniejsze od pogodni za przyjemności” i porusza temat skomplikowanych relacji międzyludzkich. Bohaterowie Roupenian są manipulowani, stają przed trudnymi wyborami, zmagają się ze swoimi lękami i słabościami. Lektura nie pozostawia czytelnika obojętnym, budząc w nim na przemian zdziwienie, zniesmaczenie, grozę, strach i zmieszanie. Nic, tylko zajadać, ale…

Po beczce miodu pora na łyżkę dziegciu. Wielka szkoda, że oryginalny tytuł książki:  „You know you what this” (“Wiesz, że tego pragniesz”), który świetnie oddaje tematykę zbioru i stanowi swoisty klucz do zrozumienia przesłania autorki, został zmieniony na bardziej komercyjnego „Kociarza”. Muszę przyznać, że ostrzyłam sobie zęby na tytułową historię, ale na tle pozostałych wypada nieco blado. Przede wszystkim zabrakło w niej  kotów, co z pewnością rozczaruje miłośników tych sympatycznych zwierząt. Gdybym koniecznie musiała wskazać najciekawsze opowiadania, stanęłabym przed wyborem niemożliwym, bo zarówno niepokojące „Pudełko od zapałek”, jak i zaskakujący „Fatalny nawyk”, są po prostu znakomite.

Napisanie dobrego opowiadania to nie lada wyzwanie, ale stworzenie zbioru, w którym wszystkie teksty trzymają naprawdę wysoki poziom, to wielkie osiągnięcie, dlatego „Kociarzem” nie sposób się przejeść, a czytelnik po skończonej lekturze czuje się w pełni usatysfakcjonowany. Kristen Roupenian umiejętnie miesza gorycz ze słodyczą, gdzieniegdzie dosypuje szczyptę soli, ale całość ma wyraźnie kwaskowaty posmak. Na szczęście autorce nie brakuje wyczucia i udaje jej się zachować odpowiednie proporcje, dzięki czemu nie otrzymujemy niezjadliwej mieszanki, a prawdziwą literacką ucztę

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska – Rumin

“Kociarza” Kristen Roupenian jak i inne ciekawe książki ma w swojej ofercie księgarnia internetowa selkar.pl.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *