Na co czekamy w lutym 2020

Cykl z zapowiedziami zaliczył trzymiesięczną przerwę, powracam jednak do regularnego dzielenia się z Wami nadchodzącymi premierami. Tradycyjnie wybrałam najciekawsze tytuły, które wydane zostaną w bieżącym miesiącu.

Max Czornyj

Max Czornyj – Grób

Max Czornyj to autor, którego książki zyskują wiele pochlebnych recenzji. Po niezwykle popularnej serii z komisarzem Erykiem Deryło, pora na drugi tom jego innej serii – z Lizą Langer i Orestem Rembertem.
W lesie pod Gdańskiem przypadkowo odnaleziony zostaje masowy grób wypełniony zmumifikowanymi ciała z tajemniczymi śladami. Prawie wszystko wskazuje na to, że są to albo ofiary seryjnego mordercy, albo pacjenci poddawani makabrycznym eksperymentom przez nazistów. Komisarz Liza Langer i profiler Orest Rembert zaczynają prowadzić jedno z najpotworniejszych dochodzeń w swojej karierze. Jak się okazuje nie tylko oni są zainteresowani masowym grobem Co gorsza znajdują się także na celowniku okrutnego sadysty. Jak to wszystko się łączy? Kim są ludzie, których ciała spoczęły w masowym grobie?

Premiera planowana jest na 12 lutego 2020, a książka zostanie wydana przez wydawnictwo Filia.

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska – Zmierzch lubieżnego dziada

Po bestsellerowym “Jesteś spokojem” pora na kolejną porcję felietonów Pauliny Młynarskiej. “Zmierzch lubieżnego dziada”, czyli teksty, które Paulina napisała po powstaniu ruchu obywatelskiego #metoo. Zwraca on uwagę na problem molestowania seksualnego.
Paulina Młynarska jest pisarką, felietonistką, działaczką na rzecz praw kobiet, feministką. Chociaż jak sama mówi pierwszy raz przyznała, że była molestowana lata wcześniej niż powstał ruch #metoo, to poczuła się dopiero wysłuchana i usłyszana, gdy za sprawą tego krótkiego hashtagu zaczęło pojawiać się coraz więcej głosów osób, które tego doświadczyły. Jej felietony oraz wpisy w social mediach są odważne i często prowokują do dyskusji. Budzą także sprzeciw niektórych kręgów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Młynarska nie owijając w bawełnę pisze o łamaniu praw kobiet i mniejszości, hipokryzji patriarchatu, okrucieństwach uprzywilejowanych wobec słabszych. Nie słodzi, jest bezpośrednia, a jednocześnie bardzo celnie opisuje polską rzeczywistość.

Premiera planowana jest na 21 lutego 2020, a książka zostanie wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Biblioterka z Auschwitz

Antonio Iturbe – Bibliotekarka z Auschwitz

Po sukcesie książek “Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris oraz “Kołysanki z Auschwitz” Mario Escobara zaczęto wydawać kolejne ze słowem “Auschwitz” w tytule. Jedną z nich “Bibliotekarka z Auschwitz”, która swoją premierę będzie mieć pod koniec lutego. Nie bez kozery tytuł ten ukazuje się w tym czasie. Za nami 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Książki wydawane w tym nurcie oceniane są w różny sposób. Część osób jest zachwycona tym, że cały czas ukazują się nowe pozycje. Część jednak podchodzi do tematu dosyć sceptycznie, uważając, że poprzez wydawanie obyczajowych, fabularyzowanych powieści z akcją osadzoną w Ośmięcimiu, tematyka obozów zagłady ulega spowszechnieniu i odbiera jej się w ten sposób trochę powagi sytuacji w jakiej znaleźli się więźniowie tam przebywający. Wydaje mi się, że obie strony mają trochę racji. Nie należy jednak oceniać książki przed jej przeczytaniem.
“Bibliotekarka z Auschwitz” to powieść oparta na prawdziwej historii więźniarki Dity Kraus. Dita jako nastolatka ryzykowała swoim życiem, aby ocalić literaturę. W Auschwitz istniała tajna biblioteka, która zawierała zaledwie osiem książek. Był to jednak dla więźniów prawdziwy skarb, którego strażniczką została Dita. Szmuglowała je między barakami i każdej nocy znajdywała dla nich inną kryjówkę, tak aby nie wpadły w ręce Niemców.

Premiera planowana jest na 26 lutego 2020, a książka zostanie wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *