Na co czekamy w październiku

Ostatni kwartał roku to zawsze czas największej liczby najciekawszych premier. Wydawcy chcą zdążyć jeszcze przed świętami z wydaniem i wypromowaniem swoich najlepszych zapowiedzi. Przed nami naprawdę wspaniały pod względem nowości miesiąc. Nic tylko wziąć do ręki inspirującą lekturę, zaopatrzyć się w gorącą herbatę z miodem i cytryną i pozwolić sobie na chwilę relaksu w te chłodne, jesienne wieczory…

 

Jesteś spokojem - Paulina Młynarska

Paulina Młynarska – Jesteś spokojem

Paulinę Młynarską od dawna obserwuję w mediach społecznościowych. Jej posty są ciekawe, inspirujące i dotykają różnych, często niełatwych problemów. Paulina celnie komentuje bieżące wydarzenia na świecie i w Polsce, nie bojąc się odniesień do polityki i wyrażania swoich poglądów. Mimo, że obecnie mieszka na Krecie, jest bardzo zaangażowana w życie polityczne i społeczne w naszym. Jakiś czas temu Paulina wkroczyła na ścieżkę rozwoju duchowego. Została certyfikowaną nauczycielką jogi i organizuje wyjazdy z warsztatami “Miejsce mocy” na Bali, w Nepalu, Indiach Południowych i innych cudownych, egzotycznych krajach.

Na początek października zapowiedziana jest premiera jej nowej książki “Jesteś spokojem”, w której porusza tematy związane z duchowością właśnie. Opowiada o swoim dzieciństwie i traumach, których doznała oraz o tym, jak regularne praktykowanie jogi pozwoliło jej odzyskać radość życia.

W “Jesteś spokojem” znajdziemy również porządną dawkę motywacji do pracy nad sobą oraz inspiracji. Odnalezienie spokoju duszy i wyleczenie starych ran, tak jak wszystko, wymaga wysiłku oraz zmierzenia się z samym sobą i swoimi najciemniejszymi zakątkami. Paulina nie słodzi, nie udaje, że jest to proste. Z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem opisuje, jak wyglądała jej ścieżka rozwoju duchowego.

Premiera planowana jest na 2 października 2019, a książka zostanie wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Czarnobyl Serhii Plokhy

Serhii Plokhy – Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy

33 lata temu doszło do ogromnej nuklearnej katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jej konsekwencje wiele ludzi ponosi do dziś, płacąc za nieodpowiedzialność naukowców i rządu rosyjskiego własnym zdrowiem. Oficjalnie podaje się, że 31 osób zmarło bezpośrednio w wyniku katastrofy. Jak przyczynę śmierci podaje się wybuch, chorobę popromienną lub nowotwór. W atmosferze znalazły się ogromne dawki radioaktywnych, szkodliwych izotopów, z powodu których uznaje się, że ofiar jednak są tysiące…

Ostatnio stało się na temat katastrofy głośniej za sprawą miniserialu “Czarnobyl” wyprodukowanego przez HBO. Ludzie zaczęli bardziej interesować się tym, co się naprawdę stało 26 kwietnia 1986 roku i jak do tego doszło. Wybitny ukraiński historyk Serhii Plokhy sięgnął po nieznane dokumenty z archiwów KGB, a swoje efekt swoich badań opisał w książce. Odtworzył tragiczne losy strażaków, naukowców i żołnierzy, którzy brali udział w akcji ratowniczej, gaszeniu pożaru spowodowanego wybuchem, ewakuacji mieszkańców Prypeci… Ujawnił rolę, jaką odegrała w katastrofie, a później jej ukrywaniu i tuszowaniu, partia komunistyczna. To mocna, poruszająca książka, wobec której nie można przejść obojętnie.

Premiera planowana jest na 2 października 2019, a książka zostanie wydana przez wydawnictwo Znak.

Harry Potter i Czara Ognia ilustrowane

J.K. Rowling – Harry Potter i Czara Ognia. Wydanie ilustrowane

Harrego Pottera przedstawiać nie trzeba. To jeden z najbardziej znanych czarodziejów. Świat magii wykreowany przez J. K. Rowling zafascynował miliony ludzi na świecie, a dla fanów tego uniwersum powstało nowe określenie – “Potterhead”. Mimo, że premiera pierwszej części serii, czyli “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” miała miejsce kilkanaście lat temu, do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Jakiś czas temu kolejne części serii zaczęto wydawać w zupełnie nowej, odświeżonej formie z ilustracjami wykonanymi przez rewelacyjnego rysownika Jima Kaya. Do tej pory ukazały się trzy pierwsze tomy – “Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, “Harry Potter i Komnata Tajemnic” oraz “Harry Potter i Więzień Azkabanu”, a teraz nadeszła pora na długo wyczekiwany czwarty tom “Harry Potter i Czara Ognia”. To przepiękne wydanie zostało przejrzane i poprawione przez tłumacza – Andrzeja Polkowskiego, który niestety na początku września zmarł.

W “Czarze Ognia” cała fabuła kręci się wokół Turnieju Trójmagicznego, czyli międzynarodowego konkursu umiejętności czarodziejskich. Do Hogwartu zjedżają uczniowe z innych magicznych szkół, które znajdują się we Francji i Bułgarii. Według odwiecznych zasad w Turnieju bierze udział po jednym z uczniów każdej z trzech szkół, jednak w tym roku dochodzi do przedziwnej sytuacji… Czara Ognia wybiera kolejnego, czwartego ucznia, a jest nim Harry Potter. Nikt nie wie, dlaczego Czara zdecydowała, aby Harry wraz z Cedrikiem Diggorym reprezentował Hogwart w tym niebezpiecznym Turnieju. Zwłaszcza, że nie spełnia on także kryterium wiekowego… Przed Chłopcem, który przeżył niezwykle trudna walka o Puchar Turnieju Trójmagicznego…

Premiera planowana jest na 8 października2019, a książka zostanie wydana przez wydawnictwo Media Rodzina.

Finlandia

Aleksandra Michta-Juntunen – Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki

Aleksandra Michta-Juntunen od ponad 10 lat mieszka w Helsinkach. Z jej pasji do gotowania narodził się pomysł stworzenia bloga “Fińskie Smaki”. Początkowo pełnił on rolę zbioru przepisów, jednak z czasem okazało się, ze czytelnicy są bardzo zainteresowani Finlandią i Finami. Na blogu zaczęły się więc pojawiać także ciekawostki na temat tego kraju, “wycieczki” po fińskich miastach i wpisy na temat języka fińskiego.

W październiku ukaże się książka Aleksandry pt. “Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”, w której autorka opisuje jak wygląda życie w Finlandii. Poświęca sporo miejsca także samym Finom, ich usposobieniu i tradycjom. Wszystko to okrasza odrobiną humoru. Opowiada historyjki i wyjaśnia fińskie “dziwactwa”. Jeśli ciekawi Cię, co kryje się pod enigmatycznymi słowami sisu i salmiakki, koniecznie sięgnij po tę książkę.

Premiera planowana jest na 16 października2019, a książka zostanie wydana przez Wydawnictwo Poznańskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *