“Osiem minut” Darren O’Sullivan

Co można zrobić przez osiem minut? W tak krótkim czasie pomysłowy kucharz pewnie zdarzy przygotować smaczny posiłek, natchniony poeta skleci inspirujący wierszyk, a regularnie trenujący biegacz pokona dystans około dwóch kilometrów. Bohaterowi książki „Osiem minut” Darrena O’Sullivana pozostało dokładnie czterysta osiemdziesiąt sekund życia. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydać, że to bardzo mało, ale przez kilka minut może wydarzyć się wiele złego. Czasami wystarczy przypadkowe spotkanie i niezobowiązująca rozmowa, by odmienić czyjś los.

„Rocznie jakiś milion ludzi umiera śmiercią samobójczą. Niewyobrażalna liczba.” Chris Hayes ma plan. Długo go opracowywał, wszystko dokładnie sprawdził i wyliczył, a teraz postanowił wprowadzić go w życie:  „Spojrzał znów na zegar, który nadal wskazywał dwudziestą drugą trzydzieści dziewięć, więc wciąż miał osiem minut. Dokładnie osiem krótkich minut. Potem zakończy swoje życie”. Na stacji kolejowej nie powinno być nikogo, ale zjawiła się ona. Tajemnicza nieznajoma, której pojawienia się nie wziął pod uwagę,  planując swoją śmierć w najdrobniejszych szczegółach, stanowi zagrożenie dla jego planu. Chris ma tylko jedno wyjście. Za wszelką cenę musi pozbyć się niechcianej towarzyski ostatnich minut życia, zanim pociąg na który czeka, wjedzie na stację.

Wydawnictwa nie przestają mnie zaskakiwać. Jeżeli chodzi o tłumaczenie, a raczej przerabianie oryginalnych tytułów powieści, ich pomysłowość nie zna granic. Najczęściej te zmiany nie mają nic wspólnego z treścią książki, a jedynie na siłę starają się nawiązać do znanych bestsellerów – jak wszystkie powieści z dziewczyną w tytule po sukcesie „Dziewczyny z pociągu”. W wypadku „Ośmiu minut” wydawnictwo HarperCollins też postanowiło nie trzymać się oryginalnego tytułu powieści („Our little secret”), ale tym razem ta zmiana nie tylko nie razi, ale jest jak najbardziej uzasadniona.

Konstrukcja powieści Darrena O’Sullivana jest nietypowa. Opowieść rozpoczyna się od tytułowych ośmiu minut, które na zawsze zmienią życie dwójki nieznajomych. Autor w bardzo przemyślany sposób spina historię Chrisa i Sary czasowo – fabularną klamerką, przez co czytelnik ma wrażenie, że całość zatoczyła koło. Bardzo ciekawy zabieg, który sprawia, że „Osiem minut” wyróżnia się na tle innych, bardziej szablonowo skonstruowanych powieści.  Wydarzenia poznajemy z perspektywy obojga bohaterów, a kilkukrotnie rolę narratora przejmuje najlepszy przyjaciel Chrisa. Autor poświęca dużo miejsca rozmyślaniom  niezbyt ciekawych postaci, ich wewnętrznym rozterkom, które nie wnoszą niczego do fabuły, a jedynie drażnią i są typowymi zapychaczami stron, przez co momentami lektura się dłuży. Jak na ponad trzystu stronicową powieść, w „Ośmiu minutach” dzieje się zaskakująco mało, np. bohater przez prawie dwie strony obserwuje pająka. Darren O’ Sullivan miał naprawdę świetny koncept na opowieść o dwóch zagubionych duszach, ale chyba bardziej na dłuższe opowiadanie niż na pełnowymiarową powieść. Zabrakło pomysłu, jak w nietuzinkowy i angażujący emocjonalnie czytelnika sposób rozwinąć fabułę. Rozwiązanie zagadki może zaskakiwać, ale jeżeli ktoś czyta uważnie, to dość szybko wpadnie na właściwy trop. Może nawet zbyt szybko. W odróżnieniu od polecającej powieść pisarki Pheobe Morgan, czytając ostatniej rozdziały  nie „miałam serca w gardle”.

„Osiem minut” udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że są rany, których czas nie jest w stanie uleczyć, a „życie nie polega na czekaniu, aż minie burza, ale na tym, by nauczyć się tańczyć w deszczu”, jak głosi plakat przyklejony w domu bohaterki. Darren O’Sullivan miał świetny pomysł na książkę, ale z wykonaniem było nieco gorzej. Jeżeli „Osiem minut” w zamyśle autora miało być thrillerem, to powieść jest zdecydowanie za mało dynamiczna, a napięcia w niej jak na lekarstwo, ale pewnie spodoba się osobom, które lubią pozycje w rodzaju „Dziewczyny z pociągu”.

“Osiem minut” i inne książki thrillery znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *