“Parabellum t. 3 Głębia Osobliwości” – Remigiusz Mróz

Do trzech razy sztuka. Ostatni tydzień spędziłam w towarzystwie bohaterów trylogii Parabellum i byłam bardzo ciekawa, jak zakończy się historia Staszka, Marii, Bronka, Christiana i spółki. Po zaskakująco dobrej „Prędkości ucieczki” i naprawdę udanym „Horyzoncie zdarzeń” przyszedł czas na liczącą blisko sześćset stron „Głębię osobliwości”. Oczekiwania miałam ogromne, ale tym razem przeżyłam rozczarowanie. Nie na taki finał ostrzyłam sobie zęby. „Głębia osobliwości” to najbardziej nierówna część Parabellum, w której czuć już pióro komercyjnego aż do bólu Remigiusza Mroza. Obok przejmującej historii obozowej, za którą autorowi należą się wyrazy uznania,  znalazło się w niej miejsce i na budzącą uśmieszek politowania opowiastkę marynistyczno-awanturniczą, i na dziwaczny zalążek kryminału. Dla każdego coś miłego, chciałoby się rzec, ale tym razem Remigiusz Mróz zwyczajnie przedobrzył. Odniosłam wrażenie, że sam do końca nie wiedział, jaką książkę chciał napisać – poważną czy rozrywkową?

Grudzień 1939 roku. „Wojna trwała od miesięcy i pochłonęła już tysiące istnień. Polscy żołnierze ginęli od niemieckich i rosyjskich kul (…) Cywile byli traktowani, jakby najeźdźcy za punkt honoru postawili sobie zupełną eksterminację podbitych narodów. Umieraniu nie było końca i cały świat wiedział, że najgorsze dopiero nadejdzie. W całym tym cierpieniu trudno było przejmować się tym, że zaginie ślad po jednym nic nieznaczącym człowieku”. Podróż Marii i Staszka dobiegła końca. Niedoszła panna młoda zostaje wywieziona do Berlina, a następnie trafia do luksusowej rezydencji należącej do pewnej niemieckiej rodziny. Młodszy z braci Zaniewskich ma mniej „szczęścia”. Jego wędrówka doprowadza go na skraj przepaści, do prawdziwego piekła na ziemi. Tylko Bronek nadal tuła się po Europie, próbując przedostać się do Francji, a jak powszechnie wiadomo : „gdzie Polak, tam zawsze coś złego się dzieje”.

Akcja powieści znowu rozgrywa się trójtorowo, ale nastąpiło duże przetasowanie bohaterów. Historię Staszka, który trafił do Konzentrationslager Mauthausen, gdzie „wszystko, co się działo (…) było nienaturalne, zwyrodniałe, i stanowiło ostateczną aberrację”, czyta się z wypieka na twarzy. Szokujące opisy codziennego życia w obozie koncentracyjnym nikogo nie pozostawią obojętnym : „każdy kolejny dzień przynosił zaskoczenie. Kładąc się spać, człowiek mógł sądzić, że już niczego bardziej barbarzyńskiego nie uświadczy, tymczasem następnego dnia esesmani budzili się z nowymi pomysłami. Okrucieństwu nie było końca. Były tylko nowe metody”. To zdecydowanie najlepsze, chociaż niełatwe w odbiorze i momentami do głębi wstrząsające, fragmenty książki. Niestety o wiele gorzej wypada kompletnie nierealny wątek „kryminalny” z udziałem Marii ( bogaty nazista ramię w ramię z pracownicą żydowskiego pochodzenia na tropie brutalnego mordercy) oraz nagła, zupełnie niezrozumiała i niewiarygodna przemiana Christiana, ale opowieść o Bronku – polskim wcieleniu Indiany Jonesa, który najpierw ukrywa się w rumuńskich lasach, gdzie ćwiczy strzelanie ( najnudniejsze rozdziały w całej książce), by potem przemierzać pół Europy i kilka mórz, zwyczajnie mnie zirytowała. Od pewnego momentu zaczęłam przygody Bronka kartkować, żeby szybciej wrócić do historii więźniów w Mauthausen.

„Głębia osobliwości” mogła być książką fantastyczną, na długo zapadającą w pamięć, ale jest tylko dobrą, bo autor nie potrafił powściągnąć swojej wyobrażani i zaserwował czytelnikowi powieść „na bogato” – trochę tego, trochę tamtego, żeby tylko zadowolić jak największą grupę czytelników – i zwolenników literatury wojennej, i fanów kryminałów, i amatorów powieści przygodowych. Niemniej jednak z dużą przykrością żegnam bohaterów Parabellum, bo zdążyłam się do nich przywiązać. Nie zmienia to jednak faktu, że ale tak pasjonująca trylogia zwyczajnie zasługiwała na lepsze zakończenie.

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

Serię “Parabellum” i inne książki o II wojnie światowej znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *