“Pod kluczem” Ruth Ware

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia: „Jesteśmy zapracowaną rodziną z czwórką dzieci, mieszkamy w pięknym (ale położonym na uboczu!) domu w szkockim rejonie Highlands (…) Poszukujemy doświadczonej niani, przyzwyczajonej do pracy z dziećmi w każdym wieku, od niemowlaka do nastolatka. 55000 funtów rocznie, samochód do dyspozycji oraz ośmiotygodniowe wakacje raz w roku”. Brzmi zachęcająco? Szczególnie dla kogoś, kto jest znudzony swoim dotychczasowym życiem, czuje się niedoceniany w obecnym miejscu pracy i marzy o odmianie? Bohaterka najnowszej powieści Ruth Ware „Pod kluczem” nie może się oprzeć pokusie i postanawia odpowiedzieć na ogłoszenie zamieszczone przez Sandrę i Billa Elincourtów z Carn Bridge. Kiedy zostaje zaproszona do Szkocji na rozmowę kwalifikacyjną, jest przepełniona nadzieją na lepsze jutro, ale wiktoriański dom Heatherbrae House skrywa niejedną mroczną tajemnicę.

Zanim dowiemy się, czy Rowan dostanie wymarzoną pracę, przeczytamy fragmenty listu, którego adresatem jest pan Wrexham – szanowany prawnik. Zwraca się do niego kobieta osadzona w Więzieniu Jej Królewskiej Mości w Charnworth, która twierdzi, że została niesłusznie oskarżona o popełnienie straszliwego przestępstwa.  Błaga ona pana Wrexhama o pomoc, a aby przekonać go do zajęcia się jej sprawą, opisuje ze szczegółami wszystko, co wydarzyło się w jej życiu aż do dnia, w którym doszło do straszliwej tragedii.

Po takim początku liczyłam na fascynująca lekturę. Nie rozczarowałam się. Zacznijmy od scenerii. Autorka zabiera nas do północnej Szkocji. Miejscem akcji jest piękny, ale nieco złowieszczy dom z widokiem na majestatyczne góry. Z zewnątrz typowo wiktoriański, w środku naszpikowany najnowocześniejszą technologią, w tym kamerami i głośnikami. Wszystko w posiadłości Elincourtów jest smart – aplikacja zajmuje się listą zakupów, oświetleniem, zasłanianiem zasłon, zamykaniem i otwieraniem drzwi, a nawet dopieraniem odpowiedniego strumienia wody dla osoby stojącej pod prysznicem. Nieprzyzwyczajony do takich udogodnień człowiek musi w pewnym momencie poczuć się  w tym domu inwigilowany i osaczony. Jeżeli dodamy do tego trujący ogród na terenie posiadłości, w którym rosną śmiercionośne rośliny, mamy scenerię jak z najlepszego horroru. A do tego odgłosy kroków w środku nocy, znikające przedmioty i mroczną przeszłość domostwa, w którym doszło wcześniej do tragedii. Umarłabym ze strachu, gdyby przyszło mi spędzić w Heatherbrae House choćby jeden dzień. Czytając „Pod kluczem” miałam wrażenie, że jestem zamknięta w tym domu strachów wraz z bohaterką. Historia nieszczęsnej opiekunki, która jest wiecznie sfrustrowana i ciągle pada ze zmęczenia, autentycznie wciąga. Niby nie dzieje się nic szczególnego, nie dochodzi do żadnych krwawych incydentów, a jednak cały czas towarzyszy czytelnikowi uczucie niepokoju i za to należą się autorce słowa najwyższego uznania – napięcie buduje po mistrzowsku. Do tego stopnia, że trzydzieści stron przed końcem nadal nie miałam pojęcia, co tak naprawdę wyprawia się w domu Elincourtów. Pięć stron przed końcem zaczęłam się niepokoić, że Ruth Ware zafundowała mi otwarte zakończenie, że będę musiała zgadywać, kto za tym wszystkich stoi. Niepotrzebnie. Odpowiedzi na nurtujące go pytania czytelnik otrzyma na dwóch ostatnich stronach! I to jest jedyny minus „Pod kluczem” – autorka tak długo i konsekwentnie buduje napięcie, że aż się prosiło, żeby rozwiązanie zagadki trochę rozbudować i poświecić mu nieco więcej miejsca.

„Pod kluczem” to czwarta powieść Ruth Ware, którą przeczytałam, i zdecydowanie najlepsza. O ile „W ciemnym, mrocznym lesie” była całkiem niezła, a „Gra w kłamstwa” i „Dziewczyna z kabiny numer 10” trochę mnie rozczarowały, tak najnowszą historię osadzoną w scenerii Highlands czyta się świetnie. Tym razem mogę się w pełni zgodzić z okładkowymi zapewnieniami, bo „Pod kluczem” to naprawdę „niepokojąco fascynujący thriller”!

“Pod kluczem” i inne książki thrillery znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *