“Polowanie” – Tomasz Kamiński

Tomasz Kamiński to kolejny polski autor, z którego debiutem miałam okazję się zapoznać, mimo że swego czasu mocno stroniłam od takich atrakcji. Odnoszę jednak wrażenie, że moje lekkie zniechęcenie do debiutów polskich pisarzy odeszło w niepamięć, bowiem coraz częściej goszczą one na moich półkach. Niestety, niezbyt często zostają ze mną na dłużej – zazwyczaj są to takie historie, które czyta mi się mniej lub bardziej przyjemnie, ale raczej do tej pory nie natrafiłam na żaden debiut, który wbiłby mnie w fotel. I chociaż Polowanie Kamińskiego ma w sobie sporo dobrych elementów, to niestety też nie urzekło mnie tak, jakbym chciała.

Mimo wszystko jest w tej historii jakiś taki urok, nieco przypominający mitologię słowiańską, różnego rodzaju zabobony i wierzenia. Kamińskiemu udało się wykreować naprawdę konkretny świat fantastyczny, w którym roi się od wojowników, łowców, strażników i… potworów. To takie klimaty, które mogą na pierwszą myśl przywieźć niezastąpionego Wiedźmina – zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę główny cel, za którym podąża bohater tej powieści. Jest nim Kadrian, wojownik Zakonu Płonącej Wstęgi, który powraca do swojej rodzinnej wioski, aby uwolnić ją spod terroru bestii porywającej mieszkańców.

Autor zdecydowanie mocno postawił na kreację świata, w którym rozgrywa się akcja – nie brakuje tutaj opisów przeszłości owej krainy, wszelkich wierzeń, które towarzyszą jej mieszkańcom, nawiązania do bogów czy wojen, a nawet wszelakich, dziwacznych ras. Pojawia się mnóstwo nazw własnych, wszystko ma swoje miejsce, a czytelnik naprawdę ma okazję całkiem nieźle zapoznać się z wizją autora. Nieco gorzej wypadła jednak kreacja bohaterów – byli oni nieco nijacy, jakby jednakowi, nawet główny bohater specjalnie się tutaj nie wybijał ponad resztę. Być może ucierpiało również nieco tempo akcji, gdyż chwilami czułam lekkie znużenie.

W dużej mierze cała fabuła skupia się na tytułowym polowaniu – Kadrian wraz ze swoim towarzyszem przemierza bagna i lasy celem odnalezienia porwanego przez bestię chłopca. Robi to z własnej, nieprzymuszonej woli. Chce po prostu sam sobie udowodnić, że może rozprawić się z potworem, który sieje wszędzie postrach. W moim odczuciu nie pojawiło się tutaj zbyt wiele wątków pobocznych – albo po prostu moja uwaga skupiła się tylko na tym, co tutaj najistotniejsze. Czytelnik po prostu podąża krok w krok za głównym bohaterem i tylko czeka na to, aby zza krzaków wyskoczyło niespodziewane zagrożenie, podsycające atmosferę i napędzające nieco tempo akcji oraz sam rozwój wydarzeń.

Zdecydowanie najlepszym elementem tej powieści jest wielobarwność wykreowanego przez autora świata. Nie można się też zbytnio przyczepić do jego styl – Kamiński zdecydowanie ma dar do pisania i wydaje mi się, że powinien iść w tym kierunku, rozwijać się, próbować nowych rzeczy. Irytujące mogą być jedynie niektóre powtórzenia, pojawiające się chyba zbyt często… Widać jednak, że ma głowę pełną pomysłów oraz bujną wyobraźnię, co jest ogromną zaletą w przypadku pisarzy fantastyki. Mamy tutaj też całkiem niezłą atmosferę – lekko ponurą i duszną, ale zdecydowanie dobrze wpasowującą się w fabułę. Chwilami nieco zabrakło mi większej dawki dynamiki i lepszego zaprezentowania bohaterów, ale są to rzeczy, które często pojawiają się w debiutach, a które z czasem da się wypracować – co widać po rozwoju niektórych twórców.

Myślę, że Polowanie można uznać za całkiem niczego sobie debiut, dosyć obiecujący. Ma w sobie kilka godnych uwagi elementów, które zdecydowanie usatysfakcjonują fanów fantastycznych światów, przepadających za na pozór zimnymi i wycofanymi wojownikami mierzącymi się z potworami. Można w tej historii dostrzec pewien potencjał – czy zostanie dobrze wykorzystany w następnych (o ile są w planie, ale wyczuwam, że owszem) częściach, to się dopiero okaże.

Autorka recenzji: Magdalena Senderowicz

“Polowanie” i inne książki fantasy znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *