“Przeszłość jest prologiem” – Jacek Bartosiak

Niedawno na księgarniane półki trafiła trzecia już książka światowej sławy doktora Jacka Bartosiaka. Książka “Przeszłość jest prologiem” szybko znalazła się wśród najchętniej kupowanych tytułów w czerwcu 2019 roku. Kim jest Jacek Bartosiak, czym się zawodowo zajmuje i o czym traktują wydane dotychczas przez niego publikacje, postaramy się przedstawiać poniżej.

Jacek Bartosiak – kim jest?

Jacek Bartosiak urodził się w 1976 roku. Jest ekspertem ds. geopolityki i strategii. Specjalizuje się również w tematach dotyczących nowoczesnej sztuki wojennej i wojny morskiej. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskiej Akademii Nauk obronił doktorat pracą na temat geostrategii Zachodniego Pacyfiku i Eurazji w kontekście amerykańskiej koncepcji wojny powietrzno-morskiej. Jest adwokatem i współwłaścicielem kancelarii adwokackiej, która zajmuje się obsługą firm zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jest również Dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego w Warszawie, a także członkiem The Potomac Foundation w Waszyngtonie, w której zajmuje się geopolityką, bezpieczeństwem i konfliktami zbrojnymi wraz z planowaniem ewentualnego przyszłego pola walki. To oczywiście nie wszystkie instytucje, fundacje, z którymi współpracuje. Jest członkiem Rady Budowy Okrętów w Gdyni, współzałożycielem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, Ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Od września 2018 do lutego 2019 pełnił funkcję prezesa spółki celowej, której zadaniem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Baranowem. W kręgu jego naukowych zainteresowań znajduje się przede wszystkim polityka bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, rywalizacja największych mocarstw wraz z kwestiami bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji.

Jacek Bartosiak jest dosyć aktywny w Internecie – prowadzi bloga i swój kanał na YouTubie pod nazwą “Geostrategy & Geopolitics” (ponad 16 tys. subskrypcji), na którym dzieli się swoją wiedzą z widzami. Opowiada o Polsce w kontekście geopolitycznym, a także wyjaśnia relacje między światowymi mocarstwami i nakreśla sytuację Polski, przekonując, że nasz kraj może znów być mocarstwem. Poza tym występuje ze swoimi wykładami zarówno w Polsce, jak i za granicą – wykładał np. na Uniwersytecie w Cambridge i King’s College w Londynie.

“Przeszłość jest prologiem” – zbiór wykładów o geopolityce

Pod koniec maja nakładem wydawnictwa Zona Zero ukazała się trzecia książka Jacka Bartosiaka – “Przeszłość jest prologiem”. Zawiera ona zbiór najważniejszych wykładów, wypowiedzi autora uporządkowanych chronologicznie. Określiłabym ją mianem swego rodzaju kompendium. Z lektury książki dowiesz się wiele ciekawych informacji na temat Polski i jej umiejscowienia w międzynarodowej polityce, a także o bataliach największych potęg państwowych. Już na początku Bartosiak informuje nas, że “historia dzieje się na naszych oczach”. Zachodzą duże zmiany – stary ład zaczyna kruszeć, największe mocarstwa ostro rywalizują między sobą, a sytuacja całej Eurazji jest niepewna. Już niedługo z okresu przejściowego, w którym obecnie się znajdujemy, wyłoni się zarys nowego porządku. Autor oczywiście wyjaśnia, dlaczego wspomniany stary ład światowy rozpada się i w jaki sposób wykuwa się nowy porządek świata. Do tego odpowiada również na inne pytania takie jak: czy w razie konfliktu Polska będzie celem Rosji? Jaką ideę miał Józef Piłsudski? Czy napięcie na Półwyspie Koreańskim ma wpływ na sytuację w Europie Środkowej? Czy Chiny mogą zakwestionować ład światowy? Czy jest możliwość zmiany sojuszów między Stanami Zjednoczonymi, Polską i Rosją? Wszystko podane w ciekawy, uporządkowany sposób.

Książka została bardzo estetycznie wydana. Ma twardą oprawę i gruby papier. Wewnątrz znajdują się kolorowe mapy np. Eurazji, na której zaznaczony jest Nowy Jedwabny Szlak oczami geostratega. Każdy z prawie trzydziestu rozdziałów jest bardzo czytelny, oddzielony grafiką z czarno-białą mapą. Całość czyta się bardzo dobrze, a pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że lekko (oczywiście na tyle, na ile pozwala tematyka geopolityki). Trzeba przyznać autorowi, że potrafi w sposób przystępny przekazać wiedzę na te niełatwe tematy. Oczywiście książkę czyta się łatwiej, znając podstawy historii, polityki i geografii, jednak nie jest to konieczne, aby czerpać przyjemność z lektury.

“Przeszłość jest prologiem” – dla kogo

Książkę Jacka Bartosiaka “Przeszłość jest prologiem” poleciłabym zarówno “starym” czytelnikom, jak i tym nowym. Osoby, które znają już prace doktora i dzięki temu orientują się już w tematyce geopolityki, mimo wszystko znajdą w tej pozycji sporo ciekawych, wartościowych uwag autora. Do tego otrzymują zebrane do kupy co ważniejsze wypowiedzi i tezy Bartosiaka w łatwo dostępnej formie. Nowi czytelnicy z kolei dzięki tej publikacji poznają podstawy geopolityki i geostrategii. Bartosiak w sposób przystępny wyłuszcza najistotniejsze zagadnienia i odpowiada na nurtujące nas pytania dotyczące Polski i jej miejsca w międzynarodowej polityce, a także podziału sił na świecie i rywalizacji pomiędzy największymi państwowymi graczami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *