“Zamknij drzwi” Rachel Abbott

Rachel Abbott nie trzeba nikomu przedstawiać. Fani kryminałów od lat zaczytują się w jej powieściach i z niecierpliwością wypatrują w księgarniach kolejnych tomów serii z inspektorem Douglasem. „Zamknij drzwi” to już dziewiąta i z całą pewnością nie ostatnia książka autorki, która trafiła do mojej domowej biblioteczki. Brytyjskiej pisarce zdarza się wydać pozycje, które w mniejszym stopniu porywają czytelników spragnionych mocnych wrażeń i skomplikowanych zagadek kryminalnych, ale Rachel Abbott nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Poziomu, który dla wielu autorów kryminałów i thrillerów jest po prostu nieosiągalny. Z góry cieszę się na każde spotkanie z Tomem Douglasem i Becky Robinson, dlatego z dużymi nadziejami zabrałam się do lektury „Zamknij drzwi” i również tym razem Rachel Abbott mnie nie zawiodła!

Jo Palmer ma wszystko – wygodny dom, „ przystojnego i mądrego mężczyznę, urocze dziecko” oraz wierne przyjaciółki. Kiedyś co prawda marzyła o zostaniu drugą Meryl Streep i tego marzenia nie udało jej się zrealizować, ale może grać dla przyjemności w amatorskim towarzystwie aktorskim, bo nie musi się martwić o pieniądze – jej wieloletni partner Ash Rajavi jest wziętym chirurgiem dziecięcym. Jedyną rysą na wydawałoby się idealnym i beztroskim życiu Jo jest biologiczny ojciec jej córki Millie, który zniknął, kiedy okazało się, że zaszła w ciąże. Ku przerażeniu kobiety Steve pojawia się w Manchesterze i nalega na spotkanie z dzieckiem,  a potem dochodzi do serii niepokojących zdarzeń. Najpierw Ash zostaje oskarżony o znęcanie się nad Millie i wyprowadzony z domu w kajdankach, a jego domniemana ofiara zostaje zabrana na przesłuchanie. W jednej chwili życie Jo Palmer rozpada się jak domek z kart.

W  „Zamknij drzwi” punktem wyjścia nie jest morderstwo, a zniknięcie dwóch osób. Zniknięcie bardzo tajemnicze, doskonale zaplanowane i budzące wiele pytań. Na początku nic nie wiadomo. Czy doszło do porwania? Jeżeli tak, to jakimi motywami kierowali się sprawcy? Kiedy nadejdzie żądanie okupu? Kto był tak naprawdę głównym celem porywaczy – znany chirurg czy jego przybrana córka? Inspektor Tom Douglas czuje, że „z tym przestępstwem wiąże się coś złowrogiego”, a oprócz rodziny Jo musi się zająć własną, bo jego ukochana ma za chwilę wydać na świat ich synka. Śledztwo powoli, ale konsekwentnie posuwa się naprzód, a wychodzące na jaw coraz to nowe fakty sprawiają, że czytelnik śledzi akcję z zapartym tchem. Główną bohaterką „Zamknij drzwi” jest Jo Palmer. To częściowo z jej perspektywy śledzimy rozwój wypadków i  to ona przechodzi spektakularną przemianę – od sparaliżowanej strachem kobiety, która nie może się pogodzić z tym, co się stało, i wini siebie za zniknięcie córki, do prawdziwej wojowniczki, która zawiąże najbardziej nieprawdopodobne sojusze i zaryzykuje wszystko, nawet własne życie, by ocalić swoje dziecko. W końcu „odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, ale na umiejętności działania mimo niego”.

Dziewiąty tom z inspektorem Douglasem to bardzo zgrabne połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym. Mamy tu zatem i zagmatwane śledztwo, i dużo miejsca poświęconego ukazaniu psychicznych aspekty postępowania bohaterów. Możemy lepiej im poznać, a przez to bardziej zaangażować się w akcję. Podczas lektury „Zamknij drzwi” świetnie bawić się będą również ci, którzy nie znają  wcześniejszych tomów serii, chociaż ze swojej strony polecam zapoznanie się ze wszystkimi częściami, a w szczególności pierwszą zatytułowaną “Tylko niewinni” – naprawdę warto!

Książki thrillery psychologiczne znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Jedna myśl na temat ““Zamknij drzwi” Rachel Abbott

  • 17 maja, 2021 o 8:19 am
    Permalink

    Warto także sięgnąć po kontynuację serii – “Odwróć wzrok”. Niesamowicie wciągający thriller :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *